Mé hodnocení tureckých seriálů, které jsem měla možnost sledovat. Snažím se, aby recenze neobsahovaly spoilery, ale sem tam se může něco málo objevit. Seriály jsem seřadila pro přehlednost abecedně a procentuální i slovní hodnocení je možné vidět po rozbalení záložky.

(Cam Tavanlar • rom/com)

Mé hodnocení: 55 - 60%

Křehká láska je skutečně jednohubka, taková ta fajn kulisa, když se chcete podívat na něco nového, ale zároveň tomu ani nemusíte věnovat extra pozornost. Jenže bohužel pro tento počin, je to hlavně proto, že většina děje je taková nemastná neslaná. Na druhou stranu mě docela zaujala ústřední dvojice a stejně tak měl seriál velmi příjemnou hudbu a pěkný vizuál. Po prvních dílech jsem čekala něco víc, než jen, že spolu Leyla a Cem zažili jeden (pro ně ikonický) den. Čekala jsem mezi nimi hlubší vztah z minulosti a nějakou skutečnou překážku, co je rozdělila. Bohužel je rozdělovali hlavně jejich komunikační problémy a nedorozumění a to i později v ději. Aspoň že poslední epizody (v originále poslední dvě) mě to začalo docela i bavit a nabralo to aspoň trochu spád. Stačí to ale? No na tři hvězdy s odřenýma ušima asi ano, ale je to jeden z těch slabších seriálů, na který asi velmi rychle zapomenu, na jedno podívání to ale nebylo špatné.

(İnadına Aşk • rom/com)

Mé hodnocení: 85%

Lásce navzdory jsem se dostala díky tomu, že se na seriál dá konečně mrknout s dabingem. Říkala jsem si „a tak, když už jsem viděla tolik seriálu s Canem, podívám se i na tento“ a neměla jsem přitom nijak závratná očekávání… no, to jsem ještě netušila, jak moc si mě tento seriál získá! Vážně jsem si ho užila a i když je to občas bláznivé, až přitažené za vlasy, prostě mi seriál sednul se vším všudy. Can a Açelya mají skvělou chemii a jiskřilo to mezi nimi na míle daleko, což byla třešnička na dortu, co mě do sledování vtáhla ještě o pořádný kus více. Mimo to si myslím, že herecky tady Can je opravdu výborný a konečně mohl ukázat i širokou škálu emocí, které jsem v dalších jeho rolích až tak moc neviděla, což je velká škoda. Hrát umí a nemusí jen ukazovat pěkný obličej a vypracovanou postavu. Myslím, že když někomu seriál po pár dílech sedne, dokáže si ho užít až do konce, stejně tak, pokud je to naopak, asi to nebude úplně jeho žánr. Ale tak je to asi u všeho. Jediná věc, co mě tady zamrzela je dost otevřený konec, předčasně ukončené natáčení tady dost praští do očí a i když pro hlavní dvojici je konec vlastně všehovšudy dobrý, i když trochu „neučesaný“… pro další postavy je to tak nějak na půl cesty. Ještě aspoň jeden díl by byl fajn no, ale zase je tu i prostor pro to, vytvořit si konec podle svého.

(Aşk Mantık İntikam • rom/com)

Mé hodnocení: 70%

Při sledování seriálu jsem se neustále pohybovala mezi tím, že mě to bavilo buď moc a nebo podstatně méně (asi i proto jsem měla docela dlouhou pauzu, než jsem se rozhodla seriál dokoukat) stejně tak jsem si stále nebyla jistá, jak seriál nakonec budu hodnotit… ale mám za sebou finále a dopadlo to tak, že tomu prostě musím dát o jednu hvězdu navíc… a to i přesto, že seriál vlastně není nijak prudce originální a je v něm spousta klišé věcí. Pokud někdo zná více turecké tvorby, všimne si, že je tady hodně ale opravdu hodně podobných nápadů, scén a zápletek (jako já tady třeba viděla velkou podobnost s Láska klepe na dveře a Sladkou pomstou) ale i přesto mě tady držela hlavní dvojice, která spolu měla prostě takovou fajn dynamiku, měla jsem z nich pocit, že si Burcu a İlhan dobře rozumí i za kamerou a dost scén s nimi se mi vážně líbilo… i když děj byl často už hrozně protahovaný a zbytečně zamotávaný (mít to třeba o třetinu méně dílů, asi by to ničemu nevadilo). Komediální a romantická část rozhodně nadprůměrná (když pominu hodně využívané šílené matky) ale drama etapy byly prostě slabší a mnohdy ne úplně domyšlené. Tady tomu seriálu asi musí člověk přijít trochu na chuť a znát všechny ty okolnosti, aby si ho mohl užit. Po tom mém sledovacím maratonu mi snad budou i chybět. Nelituju toho, že jsem se k seriálu nakonec vrátila a dala mu druhou šanci.

(Sen Cal Kapimi • rom/com)

Mé hodnocení: 95%

Hodnocení 1. série seriálu (ve slovenské verzi je to do 121. epizody): Kerem a Hande mají v tomto seriálu naprosto úžasnou chemii, jako Eda a Serkan patří k televizním párům, které mě zaujali na první dobrou a rozhodně se stali dvojicí, kterou jsem si velmi oblíbila. Co ale říct k první sérii? Rozjezd byl hodně slušný a když to teď vidím jako celek, tak bych řekla, že do takové 88. epizody to má opravdu spád. Jasně, sem tam je tam nějaký moment, co možná nedává až tak smysl a nebo je vidět, jak šel scénář rychle jiným směrem a hned zase zpátky… ale i tak to byla podívaná, kterou jsem dala v rámci asi dvou týdnů a nenudila jsem se. Pak jsem, možná i k mé smůle, došla k dílům, kdy už jsem si nemohla udělat maraton a viděla jsem to po menších částech. Do 110. epizody se tam táhne zápletka amnézie hlavního hrdiny – některé části jsou slabší a jiné jsou zase dost povedené, je to tam jak na houpačce. Bylo znát, že scénář má v rukou jiný tým než na začátku a tak to nemělo občas takovou dynamiku, na jakou byl divák zvyklí… ale s přivřenýma očima se to dalo překousnout. Hlavní dvojice to opravdu hodně zachraňovala a jen díky nim byl člověk zvědavý, jak se vše posune dál… No a když už to konečně vypadá, že se blíží šťastné rozuzlení, tak přichází posledních 11 epizod série (v originále  36-39) kdy je to prostě směs pěkných momentů a směs naprostých hloupostí, které tam už nebyly nutné. Jako ať se nikdo nezlobí, ale občas jsem si říkala, jestli tvůrci neměli v téhle etapě nějaký „dobrý matroš“ na inspiraci, protože tam fakt cpou jednu zápletku za druhou. Jedna věc se vyřeší, sotva si vydechnou a lup, hned tam dají něco dalšího… je to přesycené až k prasknutí a závěr série to pak dělá poměrně dost přeplácaný a oproti tomu, jakou to mělo kvalitu na začátku, ji to tady dost ztrácí. Bohužel, jde znát, že seriál byl prodlužovaný a že týmy scénáristů se tam dost střídali, takže jsou v sérii momenty, kdy má člověk opravdu pocit, že kouká na úplně jiný seriál – kdyby pár těch rychlo-zápletek z celého děje ubrali, určitě by to nebylo vůbec na škodu (protože si myslím, že to některé fakt může od pokračování dost odradit). Každopádně i přes slabší závěr, si myslím, že se tam rozběhla zápletka, která bude velmi podstatní pro příběh další série a bude tím o to zajímavější. Těším se na pokračování a na nový rozjezd, který tam přinese tým, který na tomto seriálu začínal.

Hodnocení 2. série seriálu: Je mi jasné, že po tom lehce utahaném finále první série se někteří k té druhé ani nedostali, ovšem myslím si, že o dost přišli, protože je fakt skvělá! Návrat původních scénáristů je znát a bavila jsem se u všech dílů. Jasně, sem tam tady taky nastane nějaké to klišé, ale víc než na divné intriky je to zde postavené na tom, jak se Eda a Serkan znovu sbližují a budují nový začátek a zázemí pro ně i pro jejich dceru. Četla jsem hned několik názorů, že je zápletka série málo reálná, ovšem mě se zdá reálnější než kde co z minulého děje. Každý člověk reaguje na těžkosti v životě jinak a i když je hlavní dvojice rozdělaná na několik let, vše se poté vysvětlí a skončí to i krásným finále. Za mě rozhodně spokojenost a těším se, až se na seriál někdy podívám znovu.

(Meryem • drama)

Mé hodnocení: 55 - 60%

Ani bych nevěřila, že to nakonec napíšu a budu přepisovat původní recenzi, ale dala jsem tomuhle seriálu druhou šanci… a po dost dlouhé pauze jsem ho konečně dokoukala. No nebudu lhát, bylo to občas fakt náročné, únavné a repetitivní, ale přesto tady bylo několik věcí, pro které to stálo za to vidět. Začátek je velmi slibný, ale velmi rychle do přejde to směru, který mě popravdě moc nebavil a kdyby tady bylo o polovinu méně dílů, myslím si, že se pomalu nic nestane. Ty zásadní věci by se tam jistě vešly tak jako tak. Utvrdila jsem se v tom, že drama není můj žánr, určitě ne v turecké produkci, na takový seriál asi musí být člověk v nějaké speciální náladě nebo si neumím představit, že bych na něco takového koukala v jednom kuse. Ale zhruba třetina seriálu mě opravdu bavila, měla dobré tempo a děj. Škoda, že to bylo oproti tomu zbytku docela nevyvážené. Některé scény byly opravdu mizerně natočené a dějové mezery to tady také mělo, každopádně za hlavní dvojici a ty pasáže, co mě zaujaly, dávám nakonec s přivřenýma očima tři hvězdy.

(Kızım • drama)

Mé hodnocení: 80%

Netradiční příběh mezi otcem a jeho dcerou, o které neměl tušení, než se mu objevila u dveří. Rozhodně to není klasická novela, ale spíš seriál zaměřený na rodinu a přátelství, kde partnerská láska je odsunutá až na druhou kolej. Sice hlavní hrdina má svou „love interest“ ale ta tady hraje spíš až druhé housle. Opět jsem si k seriálu našla cestu až po pár dílech, ale zápletky se tady hrnuly jedna za druhou… je fakt, že znovu bych se už asi nepodívala, ale ne proto, že by to nebylo zajímavé, ale jsem spíš na tu romantiku než na „sociální dramata“. Rozuzlení celého příběhu je pěkné.

(Her Yerde Sen • rom/com)

Mé hodnocení: 55 - 60%

Než jsem začala koukat na Voyo, znala jsem už pár scén z hudebních videí a také jsem první tři epizody viděla v originále s titulky… když jsem pak zjistila, že bude seriál s dabingem, dost jsem se těšila. Furkana jsem si oblíbila už ve Sladké pomstě a tady se mi to zdálo ve velmi podobném duchu. Dost se mi líbilo herecké obsazení, lokace i hudba. Ze začátku i příběh vypadal dost zajímavě, ale v poslední třetině se to docela láme a konec je dost urychlený a některé věci zůstávají otevřené (bohužel bylo natáčení v Turecku ukončeno dříve, klasicky). Selin je hodně střelená a je to často zdroj vtipných momentů… ale i přesto, že je Aybuke sympatická herečka, tak byly v ději i momenty, kdy mi Selinino chování spíše vadilo. I přes to, že hraje dospělou ženu, občas se chovala jako nevyzrálá puberťačka i ve chvílích, kdy se to tam vážně nehodilo. Chtěla jsem dát původně 4* ale nakonec dávám tři za poslední etapu, která mě už moc nebavila. Nakonec to tam nad vodou v té poslední etapě držel úplně jiný pár, než ten hlavní… velká škoda, rozjezd byl slušný.

(Kara Sevda • drama)

Mé hodnocení: nehodnoceno, přestala jsem sledovat (více v komentáři)

Musím říct, že začátek seriálu a hlavní zápletka je super. Opravdu mě to dostalo od prvního dílu… bohužel postupem času jsem z toho sledování nějak už neměla radost a viděla jsem nakonec jen necelou třetinu (70/244) epizod. Hlavní dvojice má dobrou chemii, ale je to tady tak neskutečně utahané. Člověk dobu čeká, kdy tam konečně bude i něco pěkného, bez komplikací, kdy se to prostě na ničem nepokašle… a stejně tam nakonec každá pěkná etapa trvá jen velmi krátkou chvíli a nebo jsou pěkné scény jen vzpomínky z minulosti… stopáž celého seriálu je neskutečně dlouhá a kdybych aspoň věděla, že to utrpení tam nakonec přece jen skončí a vše dobře dopadne, asi bych to dala komplet. Bohužel tento seriál má snad nejsmutnější konec co jsem kdy viděla (ano, ten jsem si musela pustit a je to síla) a tak mi tady takové to zadostiučinění po tom všem dost chybí…

(Dolunay • rom/com/drama)

Mé hodnocení: 70%

První turecký seriál, který jsem viděla. Byla jsem až překvapená, kam až se turecká produkce posunula a jak moc je to koukatelné. Ano, ano… tady to vše začalo. Příběh není špatný, hlavní pár se mi líbil, ale přiznám se, že bych se asi potřebovala někdy mrknout znovu, protože jsem už dost věcí pozapomněla. Jen vím, že to nebylo vyloženě přeslazené, že tady bylo několik scén „o nervy“ a že finále seriálu byl jeden velký koncert, kdy jsem si říkala, proč tam nedali místo toho něco pořádného – ale budiž. Ze seriálů s Canem se mi tento zdá nejlepší, tady totiž jeho role vyčnívá nad ostatní a ještě tam moc nefrajeří. Trochu jsem váhala, jestli nedat nižší hodnocení, ale ve světle jiných seriálů si asi zaslouží toto.

(Bay Yanlış • rom/com)

Mé hodnocení: 70%

Zde je stejná dvojice, jako v Dolunay ale v úplně rozdílném prostředí i ději… řekla bych, že scény mezi hlavní dvojicí, co mi chyběly tam, byly přesně tady. Can a Ozge mají mezi sebou zajímavou chemii a i když to není taková ta „wau chemie“, ze které člověk padne na zadek, stejně se mi spolu líbí. Příběh je taková nenáročná klasika a jelikož je dílů opravdu málo, je to spíš jednohubka… opět zde skončilo natáčení o něco dříve, ale i tak mi to ten dojem z hlavního děje nezkazilo… jen to člověk prostě pozná, že tady asi ještě něco málo být mělo. Navíc je to i jediný seriál, který jsem viděla při premiéře v Turecku s titulky. Kromě hlavní dvojice jsem si oblíbila i Ozana a Deniz, kteří sice neměli moc scén, ale skvěle k sobě pasovali. Jako takový fajn relax je to ideální.

(Tatlı İntikam • rom/com)

Mé hodnocení: 85%

Hlavní pár má skvělou chemii a příběh je z velké části taková příjemná rom/com oddechovka, u které se člověk zabaví. Pelin a Sinan jsou prostě super dvojka a hodně jsem si je oblíbila. I když později jsou v ději i prvky dramatu, takže to asi bude sedět jak komu, díky tomu, jak se to nedrží jednotného stylu (a to především v druhé etapě)… mě ale i tak seriál bavil od začátku do konce.  No a k druhé straně mince: Vedlejší postavy pro mě až tak zajímavé nebyly (a někteří tam byli fakt vyloženě na pár facek) a byla dost škoda, že natáčení bylo ukončeno dříve… je to dost vidět ve finále, kde je to hodně urychlené. Také tam je rozjetých pár věcí, co by potřebovaly dovysvětlit, ale už na to zjevně nezbyl čas a prostor… jo, nějaké mouchy to má, ale za mě jinak super, díky hlavní lince příběhu a hlavní dvojici, která celý seriál táhne.

(Senden Daha Güzel • rom/com)

Mé hodnocení: 55 - 60%

Okay, ani nevím, co k tomuhle seriálu vlastně napsat. Dost těžko uvěřit, že k tomuto seriálu psala scénář Ayşe Üner Kutlu, od které vzniklo mé milované Sen Çal Kapımı. Mám takový pocit, že u ní se to střídá, že jeden seriál mě tolik nechytne, další ano, další zase ne... tak to by mohla novinka Ruhun Duymaz dopadnout velmi dobře, jestli je teď zase na té kreativnější vlně. Ale zpět k tomuto počinu... SDG je taková zvláštní směska rom/com a komediálního dramatu (protože to, co tam předvádí má do čistokrevného drama docela daleko) a já nevím, jestli na mě vůbec něco z toho fungovalo. Zpětně mám pocit, že u hodnocení epizod jsem kolikrát byla až moc hodná a dala jsem tomu lepší hodnocení, než by si to zasloužilo, protože příběhově to bylo často dost zvláštní, některé zápletky byly jak vycucané z palce a na efekt... a chemie hlavního páru byla poměrně slabá. Cemre Baysel mi byla sympatická a role jí docela sedla, ale Burak Çelik mi do role romantického hrdiny prostě neseděl, pořádně jsem mu to nevěřila ani v jedné scéně a to je docela škoda. Jako nelituju, že jsem seriál viděla, ale jednou mi to bohatě stačilo. Za mě tak 50-60% podle etapy seriálu.

(Cesur Ve Güzel • drama/krimi)

Mé hodnocení: 80%

Na to, že jsem od toho moc nečekala, tak mě tenhle seriál fakt bavil… ne sice hned od prvního dílu, ale postupem času si mě hlavní dvojice získala. Nejsou takový klasický „sweet“ pár, ale mají mezi sebou hodně dobrou dynamiku a prostě jsem jim to věřila.  Příběh má takový krimi nádech a nejde jen o klasické drama (kde každý neustále trpí) takže si myslím, že i tím to pro mě bylo zajímavé. Finální části jsem si vážně užila a ráda se někdy mrknu znovu. Rozhodně patří k těm seriálům, co v sobě mají něco navíc.

(Hercai • drama)

Mé hodnocení: 70%

Tento seriál jsem sledovala přes dva roky, neustále jsem si dělala pauzy a opakovaně se vracela ke sledování… troufám si říct, že to byl možná i nejdelší seriál, co jsem sledovala. Upřímně se vůbec nedivím, že když někdo náhodně narazí na nějaký díl, že mu to přijde jako naprostý přepal… tady je opravdu potřeba tomu přijít na chuť a vidět to jako celek nebo to prostě nevidět vůbec – jinak se to nedá objektivně ohodnotit. Jsem ráda, že jsem seriál viděla? Ano. Sledovala bych ho znovu? Ne – a to nejen kvůli tomu šílenému počtu dílů (na naše 256 epizod). Seriál nabízí několik zajímavých zápletek, smutných momentů i krásných okamžiků, ale mimo to, nabízí i spoustu omáčky kolem, která dokáže od sledování zaručeně odradit. První půlka seriálu se docela táhne a druhá zase jede na plný plyn a hází jeden zvrat za druhým. Kdyby to bylo nějak přijatelně vyvážené, byl tak poloviční počet dílů, mohla by to být ještě o kus lepší. Během sledování jsem se buď bavila hodně a nebo vůbec, proto jsem v hlavě i často měnila své hodnocení. Nakonec jsem se ale rozhodla, že tomu prostě dám o kousek vyšší. Už jen za ten čas, co jsem tomu dala a i za to, že po tom všem dramatu, to má pěkný konec.

(Sefirin Kızı • drama)

Mé hodnocení: nehodnoceno, viděla jsem pouze část seriálu (více v komentáři)

(Komentář obsahuje zásadní spoilery k ději seriálu.) Nemůžu hodnotit seriál jako celek, proto nepřidám procentuální hodnocení, ale o své dojmy se podělit musím. Velkou část seriálu jsem viděla jen upoutávky, četla nějaké komentáře k ději, ale neviděla jsem v kupě téměř nic… proč? Prostě mě to nezaujalo. Nemám ráda seriály, kde jsou v převaze jen samé intriky, zoufalství a pláč. Přesto jsem neodolala, když jsem zjistila, že Neslihan odchází a místo toho se v ději objeví Tuba, kterou mám jako herečku velmi ráda. Podívala jsem se na děj posledních padesáti epizod, kdy jsem nějaké nepodstatné věci přeskočila… a zcela upřímně musím říct, dost mě to bavilo. Beru to, jako bych viděla další seriál, takový spin-off. Příběh Mavi a Sancara je opravdu krásný, je v něm spousta velmi dobrých myšlenek, je to příběh o tom, jak člověk po velkém utrpení najde velkou lásku. Velmi se mi líbil charakter Mavi a její vztah se Sancarem i jeho dcerou. Stopáž byla díky tomu naprosto tak akorát, nechybělo tady spoustu pěkných scén, ale také intriky, které sem dobře zapadly. Rozhodně si myslím, že se tento seriál dá vidět celý, s tím, že to člověk přijme i se změnou hlavní postavy (nebo to naopak nepřijme a je spíš na rozpacích) a nebo vidí jen část… buď tu, který končí depresivně jako byl dle mého i celý původní děj a nebo… nebo se podívá na druhou etapu (kde je mimo jiné krásný konec) která tento seriál rozhodně zachraňuje. Kdybych měla hodnotit pouze tuto linku jako samostatný příběhový počin, dám ji takových 85% což rozhodně není špatné.

(Erkenci Kuş • rom/com)

Mé hodnocení: 60%

Seriál mě hodně zaujal z hudebních videí a několika málo scén, které jsem viděla ještě přes sledováním kompletu. Když jsem poté začala sledovat s cz dabingem, byla jsem nadšená, protože jsem se těšila už předem – bohužel mi to nevydrželo po celou dobu sledování. Can s Demet mají super chemii a scény spolu jim sluší, ano… ty jejich pohledy do očí mají svoje kouzlo, které si ukradlo asi hodně fanoušků… jenže na tom to začíná i končí. Příběhově je to postupem času slabší a slabší. Nejvíc mě bavila tak první třetina a znovu to nabralo dech až skoro ke konci seriálu. I tak mi ale přijde, že jako celek ten příběh neměl kdo ví jakou hloubku. Jde hodně znát, že se na příběhu vystřídalo několik scénáristů a ne vždy to bylo k dobru (což není jen u tohoto seriálu). Ve své době to byl teprve druhý seriál, který jsem z turecké produkce viděla a přišel mi tak nějak lepší než aktuálně s odstupem času. I tak jsem mu tehdy ale věnovala dost času i co se fan tvorby týče, takže z něj mám smíšené pocity.

(Baht Oyunu • rom/com)

Mé hodnocení: 40%

Ty jo, tak tohle bylo zklamání jak blázen! Začátek seriálu byl velice slibný, myslela jsem si, že to bude přesně taková ta oddechovka, která mě bude bavit. V průběhu se to ale začalo lámat a konec tomu dal jen a jen korunu. Na to, že jsem slyšela, jak je to dobrý seriál, jsem vážně nepočítala s variantou, že se mi nakonec nebude líbit. Přitom prvotní zápletka zněla originálně, obsazení bylo fajn, bylo tady pár vtipných scén, pár pěkných romantických momentů... ale to je všechno.

Ten příběh byl tak plochý, že se snad i divím, že to v Turecku neukončili daleko dřív. Neustálé natahování, točení v kruhu. Hlavní zápletka založená na čím dál větším splácáni lží, intrik a nepochopení se táhla po celou stopáž seriálu! Snad dobrou půlku seriálu jsem přemýšlela, proč by Bora měl chtít za životní partnerku ženu, která mu neustále lhala, která ho nechala v každý důležitý moment na holičkách a která byla ještě dotčená, když se na ni za to zlobil. Fakt neuvěřitelně nezdravý vztah, kterému jsem vlastně vůbec nefandila. (Je to škoda, protože herci mi k sobě jinak pasovali...)

A třešnička na dortu? Když se vše jak kouzlem vyřeší v posledních dvaceti minutách seriálu, kde se stihne velké odhalení, velká hádka kdy Bora Adě řekne, že jí už nikdy nechce vidět a že větší lhářku nepotkal a pak lup ho - posun, usmíření a svatba, která byla ještě z nějakého předtočeného promo videa. Bravo! No dámy a pánové, ušetřete si čtyřicet hodin vašeho času a vyhněte se tomuhle počinu obloukem. Měla jsem námitky i u jiných tureckých seriálů, kdy jsem nad některými věcmi kroutila hlavou, ale rozhodně tam bylo i xy věcí, co mě tam bavilo... ale toto... to byl opravdu nejhorší turecký seriál, jaký jsem viděla a sama se až divím, že jsem to vůbec dala až do konce. Pokud příběh stojí za nic, málo co to dokáže zachránit...